Lokanta ve Kafelerde KDV Düzenlemesi
Lokanta ve Kafelerde KDV Düzenlemesi
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Lokanta ve Kafelerde KDV Düzenlemesi

Lokanta ve Kafelerde KDV Düzenlemesi

service

Lokanta ve Kafelerde KDV Düzenlemesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gıdadaki KDV istismarını önlemek amacıyla yaptığı düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, lokanta, kafe ve benzeri işletmeler, sattıkları yiyecek ve içecekler için KDV’yi yüzde 10 olarak hesaplayacaklar. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre, bu işletmelerin dışarıdan aldıkları ürünleri de aynı KDV oranıyla satmaları gerekecek. Ayrıca, işyeri ruhsatı olmayan alanlarda yiyecek ve içecek hizmeti sunan işletmelerin satışları da bu kapsamda değerlendirilecek.

Denetimler sonucunda bazı işletmelerin yanlış uygulamalarla KDV oranını düşük gösterdiği tespit edilmişti. Bu düzenleme ile, KDV oranlarında herhangi bir artış olmamakla birlikte, bu tür yanlış uygulamaların ve suistimallerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Düzenleme, mayıs ayı başında yürürlüğe girecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu düzenlemenin amacının KDV artışı değil, işletmelerin aldığı KDV’nin doğru belgelendirilmesi olduğunu belirtti. Şimşek, vatandaşların bu konuda gösterdiği hassasiyet için teşekkür etti.

Lokanta ve Kafelerde KDV Düzenlemesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Siverek Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin