13 Yıl Sonda Erdoğan'ın Irak Ziyareti: PKK'ya Karşı Ortak Hareket Sinyali Verildi
13 Yıl Sonda Erdoğan'ın Irak Ziyareti: PKK'ya Karşı Ortak Hareket Sinyali Verildi
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. 13 Yıl Sonda Erdoğan’ın Irak Ziyareti: PKK’ya Karşı Ortak Hareket Sinyali Verildi

13 Yıl Sonda Erdoğan’ın Irak Ziyareti: PKK’ya Karşı Ortak Hareket Sinyali Verildi

service

13 Yıl Sonda Erdoğan’ın Irak Ziyareti: PKK’ya Karşı Ortak Hareket Sinyali Verildi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 yıl aradan sonra Irak’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile görüşmeler gerçekleştirdi. İki liderin görüşmesinde Türkiye ve Irak’ın terör örgütü PKK’ya karşı ortak bir mücadele vereceği vurgusu yapıldı. Ayrıca, Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı. Erbil’in de ziyaret edileceği kritik ziyarette terörle mücadele ve bölgesel işbirliği ön plana çıktı.

Erdoğan’ın Irak ziyaretinde Türkiye’yi temsil eden heyette Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

Erdoğan, Bağdat’taki temasları kapsamında Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile bir araya gelerek, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğini ele aldı. Görüşmede terörle mücadele ve bölgesel istikrarın yanı sıra Gazze’deki İsrail saldırıları da masaya yatırıldı.

Görüşmenin ardından Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı. Bu anlaşma, bölgesel kalkınmaya ve ekonomik iş birliğine önemli katkılar sağlamayı hedefliyor.

Erdoğan’ın Irak ziyareti, Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Terörle mücadelede ortak bir yaklaşım sergilenmesi ve ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesiyle bölgesel istikrarın sağlanması hedefleniyor.

13 Yıl Sonda Erdoğan’ın Irak Ziyareti: PKK’ya Karşı Ortak Hareket Sinyali Verildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Siverek Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin